Tatry, wędrówka jakich mało.

by_alek68Świt w Tatrach. Bezchmurny. Spełnienie każdego zakochanego w górach marzyciela, budzącego się rano z myślą o wyprawie. Razem z moim przyjacielem Marcinem i jego siedmioletnim synem Maćkiem szybko zjadamy śniadanie, podziwiając przez okno Leonówki lśniący w różowej poświacie Giewont. Wszyscy czujemy, że chwila jest wyjątkowa.

by_alek65Przy takiej pogodzie nie wolno zmarnować ani chwili. Na zewnątrz odurza nas zapach skoszonych łąk reglowych, pokrytych wielkimi jak groch kroplami rosy, snującego się dymu z ogniska, wilgotnych desek. W drogę. Jedziemy do Morskiego Oka przez Głodówkę. Droga nieco dłuższa, ale nic nie zastąpi najpiękniejszej znanej w Polsce panoramy.

by_alek66Palenica wita nas mrokiem i przenikliwym chłodem. Na góralskim wozie wkładamy wszystkie ciepłe okrycia. Niedługo zaświeci słońce. Podziwiamy upajające widoki na Dolinę Białej Wody i okalający Polanę pod Wysoką cyrk skalny. Dookoła cisza. Słychać parskanie koni. Cywilizacja została daleko za nami. Jesteśmy w świecie Walerego Eljasza, Tetmajera, Witkiewicza. Niepowtarzalny moment. Podróż kończy się we Włosienicy.

Wkładamy plecaki i wyruszamy w stronę najwspanialszego z polskich jezior. Mimo że zaplanowana trasa odbija nieco wcześniej, nie by_alek67możemy sobie odmówić spotkania z kwintesencją piękna. Po dłuższej chwili wracamy i zaczynamy podejście na Świstówkę, mając w planie dwie doliny: Pięciu Stawów i Roztoki. Słońce piecze coraz silniej, a my rozbieramy się stopniowo. Osiągamy Rówień nad Kępą. Śniadanie smakuje wybornie. Tylko chmury płynące z południowego-zachodu trochę nas niepokoją. Na Świstówce pogoda psuje się na dobre.

by_alek70Idziemy dalej. Wkrótce rozpętuje się burza. Biegniemy w stronę Pięciu Stawów, wyciągając w pośpiechu przeciwdeszczowe płaszcze. Nikt się nie łamie. Musimy przetrwać, dzielnie mierząc się z nieobliczalną potęgą przyrody. W butach chlupie woda. Mijamy bardziej wycieńczonych i wystraszonych turystów. Światła schroniska dodają otuchy. Docieramy półżywi, ale szczęśliwi. W środku niewyobrażalny tłok, odór przemokniętych ubrań, ogólny zamęt. Marcin ubiera Maćka w swój sweter. Marcin ma prawie dwa metry wzrostu. Sweter sięga Maćkowi do pięt. „Już nigdy więcej nie pójdę w góry” – szlocha. Następnego dnia domaga się kolejnej wycieczki.

by_alek71Póki co jemy cokolwiek z bufetu i ruszamy Doliną Roztoki do domu. Chmury rzedną, prześwituje słońce. Cieplej. Z oddali słychać szum Siklawy. Biegniemy ku Wodogrzmotom Mickiewicza szczęśliwi, spełnieni. Wchłaniamy aromat sosnowego igliwia, co chwilę oglądając się wstecz, żeby zachować w duszy niepowtarzalny pejzaż i niezapomniane chwile. Jesteśmy już w Wodogrzmotach. Krótki odpoczynek w szumie wodospadu i do domu.

by_alek69Do domu Eli i Leona Bieńków, prawdziwego turystycznego sanktuarium na Krzeptówkach. Tu każdy turysta znajdzie ukojenie. I start, i metę, przytulny kąt i dobre słowo. Drogę z Palenicy umilamy sobie wspomnieniami minionego dnia. Na progu wita nas gospodarz, Leon Bieniek, niegdysiejszy sąsiad Józefa Oppenheima. Dom Bieńków położony jest w najpiękniejszej części Zakopanego, na Krzeptówkach, w pobliżu chaty legendarnego Sabały. Dom wspaniały, zachwycający nie tylko położeniem, ale niezwykłą atmosferą rodzinnego ciepła, życzliwości, szacunku dla każdego gościa. Jemy wspaniałą kolację, dzieląc się z gospodarzami bogactwem wrażeń. A teraz spać. Spać i śnić o następnych wyprawach.

Pozdrawiam

Alek Somogi

Noclegi Zakopane

2 komentarze do wpisu “Tatry, wędrówka jakich mało.”

  • Alek Somogi says:

    Elu, Leonie. Nie potrafię wyrazić wdzięczności, że dzięki Wam mogłem przeżyć to wszystko co opisuję i podzielić się wspomnieniami z ludźmi tak jak ja kochającymi Tatry. Że mogłem Was spotkać, pokochać, mieszkać w tak cudownym domu. Jesteście wspaniali.

    Alek

Dodaj Twój komentarz

pogoda
02-07-2022
Przeważnie pochmurnie
Przeważnie pochmurnie
15°C
odczuwalna: 17°C
aktualne ciśnienie: 1020 mb
wilgotność: 89%
prędkość wiatru: 0 km/h NE
wschód słońca: 04:39
zachód słońca: 20:49
Prognoza 02-07-2022
dzień
Przelotny deszcz
Przelotny deszcz
18°C
prędkość wiatru: 4 km/h NE
noc
Częściowo pochmurno, burze
Częściowo pochmurno, burze
13°C
prędkość wiatru: 4 km/h E
Prognoza 03-07-2022
dzień
Przelotne zachmurzenie
Przelotne zachmurzenie
27°C
prędkość wiatru: 7 km/h NNE
Prognoza 04-07-2022
dzień
Częściowo słonecznie
Częściowo słonecznie
28°C
prędkość wiatru: 11 km/h NNW