Buczynowe Turnie

Buczynowe Turnie wyprawa w Tatry Ćwierć wieku temu. Któż może pojąć, jak młode serce rwie się do przygody, kiedy krew i marzenia grają w zgodnym duecie, a za oknem Leonówki słońce jak chiński lampion wstaje nad owianymi błękitną mgłą Tatrami. Pobudka o świcie. Krótkie śniadanie i szybka decyzja: Skrajny Granat, Orla Baszta, Buczynowe Turnie i Krzyżne.

Wyruszam samotnie, przepojony odwagą i zapałem. Bez wysiłku docieram do Doliny Gąsienicowej, podziwiając po drodze widoki ze Skupniowego Upłazu i Przełęczy między Kopami. Składam obowiązkową wizytę w Murowańcu. Wtedy jeszcze jest to schronisko “zgrzebne”, kultowe, tchnące historią, tradycją, duchem Tatr. Niezwykli ludzie, niezwykły moment. Droga do Czarnego Stawu Gąsienicowego przypomina spacer po ogrodach Edenu. Zapach rozgrzanych słońcem kosodrzewin, koncert pszczół. Pojedynek świerszczy z motylami niesie mnie jak na skrzydłach. Błękit stawu kontrastuje z zielenią stoków. Bajka. Mijam po drodze ludzi, których chciałbym uściskać. Tak jak ja zafascynowanych  miejscem i chwilą.

Niezapomniane wrażenia z wędrówki po naszych Górach TatrachPodejście żółtym szlakiem zaczyna się niewinnie. Z czasem trudności wzrastają. Krajobraz prowokuje do podziwiania, a rozum każe dbać o bezpieczeństwo. Nie zawsze rozum zwycięża. Miłość do Tatr każe nieustannie oglądać się wstecz. Nie tylko w wymiarze materialnym. Wspomnienia mieszają się z bieżącymi przeżyciami, tworząc wyjątkową kompozycję. Idę w górę w świecie wyobraźni, w transie przerywanym zachwytem nad otaczającym cudem. Droga zmusza do koncentracji. Łańcuchy zaspokajają próżność. Nie ma czasu na kontemplację. Wreszcie szczyt. Widok na obie doliny rekompensuje wszystko. Porywające doznanie, dane niewielu. Toń jezior skontrastowana z potęgą grani nie pozwala oderwać wzroku. Orla Perć. Szczyt marzeń.

Ale trzeba iść dalej. Szlak w stronę Krzyżnego zaczyna się niewinnie. Z czasem nabiera rumieńców. Trudności techniczne rosną proporcjonalnie do liczby  współtowarzyszy podróży. Buczynowe Turnie witają szatańskim uśmiechem. Tłum ludzi po obu stronach nie pozwala na improwizację. Najtrudniejszy odcinek Orlej staje się skrajnie niebezpieczny. Idę w szeregu mniej lub bardziej przygotowanych i świadomych entuzjastów. Nagle kolejka, popularnie zwana “tramwajem”, staje. Dziecko zgubiło but. A ja wiszę na łańcuchu bez żadnego podparcia. Zimny pot zalewa czoło. Na szczęście po dłuższej chwili “tramwaj” rusza. Jestem półprzytomny. Stanąłem na krawędzi życia. Ostatkiem sił chwytam łańcuch, instynktownie idąc dalej. Dopiero na Krzyżnem odzyskuję równowagę. Sił niestety nie. Bajeczne krajobrazy widzę jak przez woalkę. Docenię je po paru latach.

Człowiek zakochany w TatrachWmuszam w siebie posiłek i schodzę. W dole majaczy Dolina Pańszczycy. Perspektywa powrotu do ciepłego domu na chwilę uskrzydla. Mijam bezwiednie urocze stawy, nawet nie zwracając na nie uwagi. Byle wrócić. Siły gasną w oczach, a czeka mnie jeszcze podejście na Żółta Turnię. Siła woli i adrenalina robią swoje. Uruchamiam ostatnie rezerwy energii i idę, z zazdrością patrząc na świeżych, wypoczętych turystów, podążających w przeciwnym kierunku. Wreszcie szczyt. Widok Murowańca dodaje otuchy.  Jeszcze chwila, jeszcze krok. I jestem. Widzę schronisko. Jest prawdziwą przystanią. Ratunkiem. Jem, piję, odpoczywam. Siły powoli wracają. Wyruszam w stronę przełęczy. Kolejne podejście. Na szczęście ostatnie. Przez Skupniowy Upłaz i Boczań prawie zbiegam, niesiony tęsknotą za domem. Leonówką. Diamentem na Krzeptówkach, Oazą spokoju, rodzinnym gniazdem wspaniałych ludzi, przystanią, schronem. Marzeniem. Wreszcie Kuźnice. I do domu. Kolacja, rodzinne ciepło. Cud natury. Cokolwiek spotka mnie w Tatrach, nie wzrusza do nich miłości. Prawdziwy cud.

Alek Somogi

Noclegi Zakopane

1 komentarz do wpisu “Buczynowe Turnie”

Dodaj Twój komentarz

pogoda
26-09-2022
Pochmurnie
Pochmurnie
8°C
odczuwalna: 9°C
aktualne ciśnienie: 1010 mb
wilgotność: 96%
prędkość wiatru: 0 km/h N
wschód słońca: 06:32
zachód słońca: 18:30
Prognoza 26-09-2022
dzień
Przelotny deszcz
Przelotny deszcz
12°C
prędkość wiatru: 4 km/h WSW
noc
Częściowo pochmurno
Częściowo pochmurno
5°C
prędkość wiatru: 4 km/h WSW
Prognoza 27-09-2022
dzień
Przelotny deszcz
Przelotny deszcz
14°C
prędkość wiatru: 7 km/h NW
Prognoza 28-09-2022
dzień
Pochmurnie
Pochmurnie
11°C
prędkość wiatru: 7 km/h SSW