Propozycja na majówkę w Tatrach – wycieczka w Dolinę Chochołowską

Nogleg Tatry

Dziś zapraszam do zwiedzenia Doliny Chochołowskiej, która jest piękna pod każdym względem i łatwa do przejścia dla każdego. Pierwsi turyści zaczęli ją podziwiać już w XIX wieku. Warto się przekonać, czy mieli rację?

Dolina ta jest największą i najdłuższą w polskich Tatrach. Leży na zachodnim krańcu pasma Tatr Zachodnich…

Spacerem po dolinie ChochołowskiejJej obszar to ponad 35 km2 a długość około 10 km. Jest doliną walną, czyli biegnącą od grani głównej aż do podnóża Tatr.

Dnem doliny, wzdłuż szlaku, płynie Chochołowski Potok. Na początku jest bardzo rozległa ale później zwęża się i prowadzi wśród skał osadowych, gdzie są liczne jaskinie. Zaś zachodnim ograniczeniem doliny jest grań Tatr Zachodnich, którą przebiega granica polsko-słowacka.

choch3Do Siwej Polany można bez problemu dojechać samochodem (jest tam duży parking) lub busem z przystanku Zakopane-Krzeptówki. Początkowo przez dolinę prowadzi droga asfaltowa, która mniej więcej w połowie zmienia się w drogę gruntową. Na długości całej trasy, aż do schroniska PTTK na Polanie Chochołowskiej, znajdują się wypożyczalnie rowerów. Można nimi przejechać całą trasę aż do schroniska. Kursują również liczne bryczki i ciągnik udający „ciuchcię”.

OLYMPUS DIGITAL CAMERANa Polanie Chochołowskiej stoi duże schronisko PTTK, które wybudowano w latach 1951-1953 na miejscu spalonego przez Niemców w czasie II wojny światowej. Warto zaznaczyć, że Polana Chochołowska była ulubionym miejscem turystycznym Karola Wojtyły, już jako Papież Jan Paweł II w roku 1983, po odbyciu spaceru do Doliny Jarząbczej, spotkał się z Lechem Wałęsą i jego rodziną. Wydarzenie to upamiętnia ufundowana przez Przewodników Tatrzańskich tablica na ścianie schroniska.

OLYMPUS DIGITAL CAMERAW bliskiej odległości od schroniska znajduje się kilka szałasów pasterskich, gdzie do tej pory wyrabia się bundz i oscypki (sery owcze). Dolina znajduje się na terenie Parku Narodowego, ale nie jest jego własnością, należy do Wspólnoty Leśnej Uprawnionych Ośmiu Wsi z siedzibą w Witowie. W 1983roku górale odzyskali sądownie prawo do gospodarowania swoją własnością. TPN jedynie nadzoruje ich działalność. Dlatego na terenie Doliny chochołowskiej istnieje pasterstwo a polany nie ulegają zarastaniu jak niestety dzieje się to na polanach TPN. A my możemy zajadać smaczny oscypek lub bundz 🙂

chocholowska8Polecam także bardzo ładną stylową i niewielką kapliczkę w której odprawiana jest niedzielna msza św.

Z Polany Chochołowskiej prowadzą liczne szlaki, które są bardzo atrakcyjne pod względem turystycznym i łatwiejsze niż szlaki w Tatrach Zachodnich.

chocholowska10W pobliżu Doliny Chochołowskiej znajdują się następujące szczyty: Trzydniowiański Wierch (1758 m n.p.m.), Kończasty Wierch (2002 m n.p.m.), Jarząbczy Wierch (2137 m n.p.m.), Wołowiec (2064 m n.p.m.), Grześ (1653 m n.p.m.) oraz najwyższy szczyt polskiej części Tatr Zachodnich – Starobociański Wierch – 2176 m n.p.m…. ale to może propozycja na urlop wakacyjny, kiedy to dni dłuższe i cieplejsze 🙂

Z turystycznym pozdrowieniem!

Noclegi Zakopane

2 komentarze do wpisu “Propozycja na majówkę w Tatrach – wycieczka w Dolinę Chochołowską”

Dodaj Twój komentarz

pogoda
16-08-2022
Przeważnie pochmurnie
Przeważnie pochmurnie
24°C
odczuwalna: 25°C
aktualne ciśnienie: 1010 mb
wilgotność: 56%
prędkość wiatru: 4 km/h NNW
wschód słońca: 05:33
zachód słońca: 19:55
Prognoza 16-08-2022
dzień
Częsciowo słonecznie, burze
Częsciowo słonecznie, burze
26°C
prędkość wiatru: 7 km/h N
noc
Częściowo pochmurno, burze
Częściowo pochmurno, burze
16°C
prędkość wiatru: 4 km/h SSW
Prognoza 17-08-2022
dzień
Częściowo słonecznie
Częściowo słonecznie
25°C
prędkość wiatru: 11 km/h NNW
Prognoza 18-08-2022
dzień
Przeważnie słonecznie
Przeważnie słonecznie
27°C
prędkość wiatru: 7 km/h NE