Małołączniak

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Dawno, dawno temu. Sierpień w Tatrach. Wymarzony, czasem kapryśny. Zniewalający kolorytem. Zachwycający mglistą zapowiedzią jesieni. Dla nastolatka to prowokacja. I inspiracja. Idziemy na Małołączniak!

Plecaki pełne wyobraźni i najpotrzebniejszych rzeczy. Dolina Małej Łąki upaja wonią świerków, lepiężników, przygody. Przysłop MiętusiOLYMPUS DIGITAL CAMERA otwiera niepowtarzalny widok na Czerwone Wierchy. Dookoła dywan liliowych kwiatów, słońce nad głową. A w duszy orkiestra. Schodzimy do Doliny Miętusiej. Widok Krzesanicy z tej perspektywy zapiera dech w piersiach. Brniemy dalej w tunelu zieleni, wśród koncertu pszczół, baletu motyli, chóru świerszczy.

Wkrótce zaczyna się podejście. Podziwiamy niOLYMPUS DIGITAL CAMERAezwykłą architekturę skalną, kryjąca w sobie królestwo w większości dotychczas niezbadanych jaskiń. Pogoda sprzyja jak rzadko. Wreszcie prawdziwa wspinaczka. Po łańcuchach. Nikt nie pomyślał o rękawiczkach. I cóż to znaczy? Pniemy się w górę, zachwyceni urodą krajobrazu. Szczyt wita nas niezapomnianą panoramą. Czy ktoś ma dosyć? Nikt.

OLYMPUS DIGITAL CAMERANa wschodzie majaczy stacja na Kasprowym Wierchu. Decyzja do przewidzenia. Wyruszamy. Zmieniający się jak w kalejdoskopie krajobraz pozwala zapomnieć o zmęczeniu. Kopa Kondracka mija jak przelotny romans. Czuby Goryczkowe sprawiają nieco więcej trudności. Idziemy jak natchnieni, chłonąc wszystkimi zmysłami otaczające piękno, zieleń stoków, potęgę grani. Przystajemy na krótki odpoczynek. Dopiero wtedy orientujemy się, że nikt nie zabrał ze sobą picia. Przedtem nikt o tym nie myślał.

OLYMPUS DIGITAL CAMERADocieramy na Kasprowy. Nagle wszyscy czujemy potworne pragnienie. Opadła adrenalina. Zamawiamy po trzy herbaty na głowę. I wszyscy solidarnie dostajemy zapaści. Zamglony umysł przywołuje niezwykłą historię rodziny Kaszniców, opisaną przez legendarnego alpinistę Wawrzyńca Żuławskiego*. Po kilku minutach zamęt umysłu i mrowienie w kończynach ustają.  Zjeżdżamy w dół kolejką, ciesząc duszę pejzażem, wspomnieniami. OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Pozostaje tylko pytanie – co to było?

Pozdrawiam
A.Somogi


* W. Żuławski: Tragedie tatrzańskie, 1956r

Noclegi Zakopane

1 komentarz do wpisu “Małołączniak”

Dodaj Twój komentarz

pogoda
21-05-2022
Częściowo słonecznie
Częściowo słonecznie
18°C
odczuwalna: 17°C
aktualne ciśnienie: 1010 mb
wilgotność: 40%
prędkość wiatru: 14 km/h WNW
wschód słońca: 04:49
zachód słońca: 20:25
Prognoza 21-05-2022
dzień
Przeważnie pochmurnie, burze
Przeważnie pochmurnie, burze
19°C
prędkość wiatru: 14 km/h WNW
noc
Pochmurnie
Pochmurnie
9°C
prędkość wiatru: 11 km/h W
Prognoza 22-05-2022
dzień
Mostly cloudy with showers
Mostly cloudy with showers
13°C
prędkość wiatru: 14 km/h NW
Prognoza 23-05-2022
dzień
Przelotne zachmurzenie
Przelotne zachmurzenie
18°C
prędkość wiatru: 7 km/h N