www.uleona.pl to miejsce gdzie znajdziesz i zarezerwujesz noclegi w Zakopanem. U Leona to kameralna kwatera w Zakopanem.
Spędź u nas w Zakopanem urlop wakacyjny, ferie zimowe na stoku. Zapewniamy, ze wakacje w Zakopanem to gwarancja niezapomnianych wspomnień.

Małołączniak

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Dawno, dawno temu. Sierpień w Tatrach. Wymarzony, czasem kapryśny. Zniewalający kolorytem. Zachwycający mglistą zapowiedzią jesieni. Dla nastolatka to prowokacja. I inspiracja. Idziemy na Małołączniak!

Plecaki pełne wyobraźni i najpotrzebniejszych rzeczy. Dolina Małej Łąki upaja wonią świerków, lepiężników, przygody. Przysłop MiętusiOLYMPUS DIGITAL CAMERA otwiera niepowtarzalny widok na Czerwone Wierchy. Dookoła dywan liliowych kwiatów, słońce nad głową. A w duszy orkiestra. Schodzimy do Doliny Miętusiej. Widok Krzesanicy z tej perspektywy zapiera dech w piersiach. Brniemy dalej w tunelu zieleni, wśród koncertu pszczół, baletu motyli, chóru świerszczy.

Wkrótce zaczyna się podejście. Podziwiamy niOLYMPUS DIGITAL CAMERAezwykłą architekturę skalną, kryjąca w sobie królestwo w większości dotychczas niezbadanych jaskiń. Pogoda sprzyja jak rzadko. Wreszcie prawdziwa wspinaczka. Po łańcuchach. Nikt nie pomyślał o rękawiczkach. I cóż to znaczy? Pniemy się w górę, zachwyceni urodą krajobrazu. Szczyt wita nas niezapomnianą panoramą. Czy ktoś ma dosyć? Nikt.

OLYMPUS DIGITAL CAMERANa wschodzie majaczy stacja na Kasprowym Wierchu. Decyzja do przewidzenia. Wyruszamy. Zmieniający się jak w kalejdoskopie krajobraz pozwala zapomnieć o zmęczeniu. Kopa Kondracka mija jak przelotny romans. Czuby Goryczkowe sprawiają nieco więcej trudności. Idziemy jak natchnieni, chłonąc wszystkimi zmysłami otaczające piękno, zieleń stoków, potęgę grani. Przystajemy na krótki odpoczynek. Dopiero wtedy orientujemy się, że nikt nie zabrał ze sobą picia. Przedtem nikt o tym nie myślał.

OLYMPUS DIGITAL CAMERADocieramy na Kasprowy. Nagle wszyscy czujemy potworne pragnienie. Opadła adrenalina. Zamawiamy po trzy herbaty na głowę. I wszyscy solidarnie dostajemy zapaści. Zamglony umysł przywołuje niezwykłą historię rodziny Kaszniców, opisaną przez legendarnego alpinistę Wawrzyńca Żuławskiego*. Po kilku minutach zamęt umysłu i mrowienie w kończynach ustają.  Zjeżdżamy w dół kolejką, ciesząc duszę pejzażem, wspomnieniami. OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Pozostaje tylko pytanie – co to było?

Pozdrawiam
A.Somogi


* W. Żuławski: Tragedie tatrzańskie, 1956r

Noclegi Zakopane

1 komentarz do wpisu “Małołączniak”

Dodaj Twój komentarz

pogoda
21-02-2019
Przelotny deszcz
Przelotny deszcz
3°C
odczuwalna: 1°C
aktualne ciśnienie: 1020 mb
wilgotność: 70%
prędkość wiatru: 4 km/h WSW
wschód słońca: 06:39
zachód słońca: 17:09
Prognoza 21-02-2019
dzień
Deszcz ze śniegiem
Deszcz ze śniegiem
4°C
prędkość wiatru: 7 km/h W
noc
Deszcz
Deszcz
-1°C
prędkość wiatru: 7 km/h W
Prognoza 22-02-2019
dzień
Mostly cloudy with showers
Mostly cloudy with showers
2°C
prędkość wiatru: 11 km/h NNE
Prognoza 23-02-2019
dzień
Częściowo słonecznie
Częściowo słonecznie
-6°C
prędkość wiatru: 7 km/h NNE