Jesienne wspomnienie – wycieczka w Tatry.

by_alek2_4Jest taka droga w Tatrach, dostępna mniej wprawnym turystom, ale jakże piękna, obfitująca w bajkowe pejzaże. Pozwalająca namacalnie poczuć romantyzm i niezwykły charakter tego cudownego skrawka Ziemi. Myślę o trasie z Kasprowego Wierchu przez Czuby Goryczkowe na Czerwone Wierchy.

Groźny obraz północnych urwisk kontrastuje z łagodnymi, zielonymi stokami od strony Słowacji. Trzeba się mocno postarać, żeby usłyszeć delikatny szum potoku w Dolinie Cichej, czasem zagłuszany powiewem wiatru lub krzykiem orła. Poezja doznań. Przywilej elit. Chodziłem tamtędy wiele razy. I nigdy nie miałem dość.

by_alek2_3

Najczęściej wspominam jednak tę jedną wycieczkę, w 1987 roku. Całkowicie odmienną, wyjątkową. Skończyłem wtedy studia. Zamiast do Zakopanego, musiałem pojechać na dwumiesięczny obóz wojskowy, obowiązkowy dla absolwentów Akademii Medycznej. Z okien koszar podziwiałem pogodne lato i rozpaczałem w duszy, że nie mogę go spędzić w górach. Pod koniec sierpnia armia wypuściła mnie z objęć. Praca dyplomowa była gotowa, termin obrony wyznaczony na koniec października. Lato minęło, w przeciwieństwie do nieodpartego przymusu spotkania z magią Podhala. Jeszcze tylko kilka formalności – i w drogę!

Druga połowa września przywitała nas bardzo łaskawie. Ciepło, słonecznie, letnio. Znakomicie odpoczywałem, gawędząc przy codziennym obiedzie z prof. Stanisławem Łojasiewiczem, wykładowcą Uniwersytetu Jagiellońskiego, wielkim miłośnikiem Tatr, a jednocześnie najwybitniejszym w tamtych czasach polskim matematykiem. Naturalne po skończeniu studiów rozluźnienie osłabiło czujność. Czas uciekał, a żadna poważniejsza wycieczka nie doszła do tej pory do skutku. Wreszcie decyzja: z Kasprowego na Czerwone Wierchy.

by_alek2_2Zimnym popołudniem wjechałem kolejką na szczyt. Przywitała mnie mgła i przenikliwy chłód. Wszystkie racjonalne argumenty przemawiały za odwrotem. Tylko że do dwudziestoczteroletniego zapaleńca żadne argumenty nie mają szans trafić. Postanawiam iść zgodnie z planem. Trasę znam w zasadzie na pamięć. Chyba tylko dlatego uchodzę z życiem. Na Czubach Goryczkowych nie widzę już nic oprócz czubków własnych butów. Temperatura spada poniżej zera, mgła zmienia się w zadymkę. Znaki na szlaku pokrywa śnieg. W dodatku nie jestem odpowiednio do takich warunków ubrany. Powoli dociera do mnie, że to co robię to szaleństwo. Za późno na odwrót. Samotnie podążam do celu, instynktownie unikając katastrofy. Kopę Kondracką omijam nielegalnym trawersem. Z pamięci, bo ścieżki dawno już nie ma.

Wreszcie upragniona Przełęcz Kondracka. Adrenalina gotuje się w żyłach. Zbiegam w dół. Z każdym krokiem jest lepiej. Temperatura rośnie, śnieg zamienia się w błoto. Ale zaczyna zapadać zmrok. Nie mam latarki. Zaczynam iść coraz szybciej. Docieram w pobliże Wielkiej Polany Małołąckiej. Coraz ciemniej. Prawie na oślep schodzę w stronę doliny. Z każdej strony osaczają mnie przeraźliwe dźwięki, a właściwie porykiwania. Wizja rozjuszonego niedźwiedzia robi swoje. Na złamanie karku biegnę w stronę polany. Tam dopiero poznaję prawdę o dziwnych odgłosach. Na polanie i okalających ja stokach aż roi się od łań. Dookoła krążą niespokojne samce, co chwila wydając miłosne okrzyki. To nie niedźwiedź, ale jelenie w okresie godowym dostarczają mi dodatkowych wrażeń.by_alek2_1

Docieram do Doliny Małej Łąki. Przy pomocy bardziej zapobiegliwych turystów, wyposażonych w latarki, wracam około 8-ej do Leonówki. Niezapomniane przeżycie!

Od tamtego czasu skrupulatnie unikam rozpoczynania wycieczek po południu.

Pozdrawiam

Alek Somogi

Noclegi Zakopane

1 komentarz do wpisu “Jesienne wspomnienie – wycieczka w Tatry.”

Dodaj Twój komentarz

pogoda
02-07-2022
Przeważnie pochmurnie
Przeważnie pochmurnie
15°C
odczuwalna: 17°C
aktualne ciśnienie: 1020 mb
wilgotność: 89%
prędkość wiatru: 0 km/h NE
wschód słońca: 04:39
zachód słońca: 20:49
Prognoza 02-07-2022
dzień
Przelotny deszcz
Przelotny deszcz
18°C
prędkość wiatru: 4 km/h NE
noc
Częściowo pochmurno, burze
Częściowo pochmurno, burze
13°C
prędkość wiatru: 4 km/h E
Prognoza 03-07-2022
dzień
Przelotne zachmurzenie
Przelotne zachmurzenie
27°C
prędkość wiatru: 7 km/h NNE
Prognoza 04-07-2022
dzień
Częściowo słonecznie
Częściowo słonecznie
28°C
prędkość wiatru: 11 km/h NNW