Schyłek tatrzańskiego lata

Krzesanica - widok z Dol. MietusiejW tym roku powrót pod wierchy sprawił mi przyjemność wyjątkową. Znakomita pogoda i mniejsza – w związku ze zbliżającym się rokiem szkolnym – liczba turystów sprawiły, że mogąc mimo życiowych perturbacji wyrwać się do Zakopanego na ostatni tydzień sierpnia, chłonąłem szczęście w dwójnasób. Nie chodziło o dramaturgię przeżyć – tej ostatnio miałem pod dostatkiem. Raczej o spokój i niezwykły romantyzm pejzaży, właściwych Tatrom u progu września.

Zdecydowałem się delektować ich zachodnią częścią. Strzał w dziesiątkę. Wycieczka hawiarską drogą na Małołączniak, śladem dawnych wspomnień, okazała się spotkaniem z urodą natury w pełni godną miana dzieła sztuki. W drodze z Gronika na Przysłop spotkałem kilka osób. Dalej nie było już nikogo. Dolina Miętusia Giewont - widok spod szczytu Małołączniakazachwyca zawsze, chyba że jest mgła lub deszcz. Przy tak niezwykłej przejrzystości powietrza, błękicie nieba i absolutnej ciszy, spotkanie z tym miejscem jest poematem. Tylko Dolina Tomanowa oferuje podobne doznania. Urwiska Krzesanicy, skontrastowane z zielenią świerków i czerwienią hal, nie pozwalały oderwać wzroku.

Giewont - widok ze stoku MałołączniakaKażdy krok modyfikował perspektywę, każdy widok był inny, zupełnie wyjątkowy i godny utrwalenia. Fotografie nie są niestety w stanie oddać całego „multimedialnego” charakteru przeżyć, niezwykłych obrazów, które tylko ludzkie oko jest w stanie przetworzyć, ogromu bodźców zmysłowych. Tego trzeba po prostu doświadczyć. Dopiero w połowie Kobylarzowego Żlebu doganiają mnie pierwsi turyści. Krótka „wspinaczka” po łańcuchach dodaje odrobiny pikanterii. Dalej zaczyna się mozolne podejście trawiastymi stokami, kiedy każdy kolejny wierzchołek wydaje się ostatnim. Tym razem trud wynagradza niezwykła uroda krajobrazu. Po raz pierwszy zobaczyłem Czerwone Wierchy autentycznie czerwone, w pięknej krasie rudziejących łąk. Kilkunastominutowe podejście z przedostatniego pagórka na szczyt przeszedłem zupełnie sam, w absolutnej ciszy, czasem przerywanej śpiewem ptaka lub brzęczeniem owada. Niepowtarzalne. Zanim ujrzałem imponującą panoramę Tatr Wysokich, odwróciłem się na północ. Cóż to był za widok! Zakopane, Beskidy, Gorce. Nieskończona kompozycja łąk, lasów pól i hal, z Jeziorem Orawskim włącznie.

Czuby Goryczkowe widziane spod szczytu Kasprowego WierchuNa szczycie ludzie siedzieli w grupkach, kontemplując widok na wybraną stronę świata. Każdy niezwykły, unikatowy. Droga na Kopę Kondracką nie może się dłużyć. Marsz ku urwistym turniom w takiej szacie musi uskrzydlać. Ze szczytu najpiękniej prezentują się Tatry Wysokie, szczególnie słowackie, spowite woalem błękitnej mgły. Jeszcze tylko zejście na Przełęcz Kondracką z Giewontem w tle i powrót Doliną Małej Łąki. Nawet piargi doskwierały mniej niż zwykle. Wielka Polana Małołącka ma tę Widok ze szczytu Małołaczniaka na Halę Kondratowąwłaściwość, że przemierzając ją w drodze powrotnej z gór cały czas chciałoby się iść tyłem. Widok na oba Giewonty i Wielką Turnię urzeka. Ale cóż. Po ośmiogodzinnym marszu stęskniłem się za Leonówką, moją nieśmiertelną przystanią na Krzeptówkach, rodziną niezwykłych Bieńków. Idąc cały czas uśmiechałem się do łaskawego losu. Jeszcze raz pozwolił mi tu wrócić.

Panorama Tatr Wysokich z MałołączniakaDwa dni później wybrałem się na Kasprowy, z zamiarem przejścia na Zawrat i do Doliny Pięciu Stawów. Pogoda wydawała się równie bezbłędna jak poprzednio. Jednak góry potrafią zaskakiwać. Na grani wiał wiatr tak potężny, że nie osiągnąwszy nawet wierzchołka Beskidu zaordynowałem odwrót. Po prostu nie mogłem zaczerpnąć tchu. Wyruszyłem w przeciwnym kierunku, przez Czuby Goryczkowe na Przełęcz pod Kopą Kondracką. Trasa łatwa, aura łaskawa, a ja po kilkuset metrach marzyłem tylko o zejściu w dolinę. Nieznośne wichrzysko odbierało oddech, miotało ubraniem, zniechęcało do zdjęć, umniejszało radość z wyprawy. Właściwie wolałem już zapadanie się w majowym śniegu, kilka lat wcześniej. Dopiero Hala Kondratowa Giewont i Wielka Turnia - widok z Wielkiej Polany Małołąckiejprzywitała serdecznie. Drepcząc ku Kalatówkom rozmyślałem o niepowtarzalności każdej wycieczki, mimo przemierzania tych samych dróg. Nawet jeśli pogoda nie spłata figla, to spotyka się nowych ludzi, inne zdarzenia, słyszy rozmowy. Zszedłem do Kuźnic podniesiony na duchu.

Kalatówki i Gubałówka - widok spod szczytu Kasprowego WierchuMoże to zasługa terminu, ale mijani na szlakach ludzie wydawali się lepsi, szlachetniejsi. Przypominali postacie z dawnych czasów. Bezpowrotnie minionych. Chciałbym kiedyś zobaczyć raz jeszcze taternicki entuzjazm sprzed czterdziestu lat, kiedy wspinaczka była najwspanialszym protestem przeciw komunie. To był najboleśniejszy ze wszystkich ciosów jej zadanych. Przepocone skarpetki działały lepiej niż iperyt, wolność ducha wznosiła ponad szczyty. Prawdziwa elita podziwiała z dołu, a najprawdziwsza czyniła cuda na ścianach. To był wielki show Tatr. I Zakopanego. Było stolicą intelektualnych elit przez 150 lat. To miasto ma historię, mimo amnezji. Wprowadziło miliony ludzi w świat czarów. Jest perłą. Krzeptówki są diamentem w koronie. A Leonówka – brylantem. Trzeba spróbować. Dom wspaniały, pełen miłości, otoczony lasem i cudownym ogrodem. Codziennie wychodziłem o wschodzie słońca, żeby pospacerować boso po rosie. Dotknąć Absolutu.

Pozdrawiam

Alek Somogi

Noclegi Zakopane

Dodaj Twój komentarz

pogoda
26-09-2022
Pochmurnie
Pochmurnie
8°C
odczuwalna: 9°C
aktualne ciśnienie: 1010 mb
wilgotność: 96%
prędkość wiatru: 0 km/h N
wschód słońca: 06:32
zachód słońca: 18:30
Prognoza 26-09-2022
dzień
Przelotny deszcz
Przelotny deszcz
12°C
prędkość wiatru: 4 km/h WSW
noc
Częściowo pochmurno
Częściowo pochmurno
5°C
prędkość wiatru: 4 km/h WSW
Prognoza 27-09-2022
dzień
Przelotny deszcz
Przelotny deszcz
14°C
prędkość wiatru: 7 km/h NW
Prognoza 28-09-2022
dzień
Pochmurnie
Pochmurnie
11°C
prędkość wiatru: 7 km/h SSW