Czerwcowe wycieczki po Zakopanem i okolicach. Gubałówka, Butorowy Wierch.

Widok z GubałówkiWitam serdecznie 🙂 Propozycja na czerwcowe wycieczki to Gubałówka i Butorowy Wierch.
Być w Zakopanem i nie zwiedzić Gubałówki z Butorowym Wierchem? Co takiego ciągnie w te strony tak wielu turystów? Niezapomniana wycieczka krajobrazowa czy widok na wspaniałą panoramę Tatr? Uważam, że obie te rzeczy.

Podczas słonecznego, bezchmurnego dnia spacerując Gubałówką w stronę Butorowego Wierchu mamy możliwość napojenia oczu widokiem Beskidu Wysokiego oraz Gorców. Z Gubałówki rozciąga się też wspaniały widok na całe Zakopane i panoramę Tatr. Dla tego jednego widoku warto się tam znaleźć!!!

Kościółek na GubałówceIstnieją dwie możliwości. Możemy wjechać kolejką linową lub wejść pieszo.
Budowa kolejki rozpoczęła się w lipcu 1938 r, a zakończona w grudniu 1938 r. Po całkowitej modernizacji w 2001 r. kolejka na Gubałówkę stała się jedną z najnowocześniejszych kolei linowo-terenowych. Stacja dolna znajduje się 823 m n.p.m., stacja górna mieści się na wysokości 1122 m n.p.m. Kolejka przewozi ok. 2000 osób na godzinę, jednorazowo zabiera 120 osób, a średni czas jazdy wynosi ok. 3,5 minuty. Na górnej polanie Gubałówki na turystów czeka wiele atrakcji, można tu podziwiać przepiękną panoramę, ale to nie wszystko.

Widok na Zakopane - spacer po grzbiecie GubałówkiKażdy turysta znajdzie coś dla siebie. Na szczycie Gubałówki znajdują się restauracje, ogródki gastronomiczne i liczne bufety. Wspaniałe miejsce dla miłośników letnich wędrówek i wycieczek rowerowych. Latem można skorzystać ze zjeżdżalni grawitacyjno – wózkowej, bilet ok. 4.00 zł , jej długość wynosi 750m, różnica wysokości 45m. Dla najmłodszych turystów jest plac zabaw, piaskownica i letnia ślizgawka.

Droga na Butorowy WierchCzasem warto zdecydować się na pieszą wycieczkę wybierając jeden z kilku szlaków turystycznych. Na górze jedną z najbardziej popularnych tras widokowych jest spacer w kierunku Butorowego Wierchu. Krajobraz jaki czeka na nas podczas przechadzki jest niebywały. Od strony północnej – panorama Tatr, od strony południowej – Beskidy oraz Gorce, a od strony południowo-wschodniej Pieniny. Ponadto widzimy podhalańskie wioski i kotlinę zakopiańską. Inne najczęściej proponowane szlaki turystyczne to przez Gładkie lub Wałową Górę. Czasami jednak warto się poświęcić i samodzielnie zdobyć szczyty. Widoki i satysfakcja gwarantowana!!!

Z samego szczytu rozchodzi się kilka szlaków turystycznych. Większość z nich prowadzi do wiosek góralskich tj. Chochołów, Ząb, Nowe Bystre czy Poronin i Kościelisko. Jednak najbardziej popularna ścieżką jest szlak turystyczny na Butorowy Wierch. W momencie, kiedy wybraliśmy kolejkę linową półgodzinny spacer z Gubałówki na Butorowy Wierch jest wspaniałym relaksem.
Szczęśliwa rodzinka...Gubałówka (1126 m n.p.m.) jest najbardziej popularną częścią Pasma Gubałowskiego. Tworzące go grzbiety mają wyrównaną wysokość, jednak najwyższym wzniesieniem, które nieznacznie góruje nad otoczeniem jest Butorowy Wierch (1160 m n.p.m.).
Po półgodzinnym spacerku grzbietem Gubałówki dochodzimy do Butorowego, gdzie zjeżdżając dwuosobową koleją krzesełkową można powrócić do Zakopanego. Przejazd koleją krzesełkową Butorowy Wierch dostarcza niezapomnianych wrażeń, nie tylko ze względu na pięknie widoczną panoramę Tatr, ale również ze względu na ciszę i spokój.
Jeżeli planujecie wypad w góry do Zakopanego nie zapominajcie o Gubałówce i Butorowym Wierchu. Niezależnie od pogody i pory roku są to miejsca warte odwiedzenia 🙂

Noclegi Zakopane

2 komentarze do wpisu “Czerwcowe wycieczki po Zakopanem i okolicach. Gubałówka, Butorowy Wierch.”

  • zbyszek says:

    Witam.Wczoraj,przy pięknej pogodzie, przeszlismy trasę spod Gubałówki na Butorowy Wierch.Wyjście na Gubałówkę zajęło nam niewiele ponad godzinę(dość strome-jak dla mnnie),potem odpoczynek(jakiś posiłek)i po półgodzinnym spokojnym marszu dotarlismy do kolejki na Butorowym Wierchu.Sam zjazd jest wolny i spokojny(czasem na chwilę kolejka się zatrzymuje),ale widoki-BEZCENNE.Całe Zakopane w dole,a w górze przepiękne nasze Tatry.Widok naprawdę niezapomniany.Polecam i pozdawim.

Dodaj Twój komentarz

pogoda
26-09-2022
Pochmurnie
Pochmurnie
8°C
odczuwalna: 10°C
aktualne ciśnienie: 1010 mb
wilgotność: 96%
prędkość wiatru: 0 km/h N
wschód słońca: 06:32
zachód słońca: 18:30
Prognoza 26-09-2022
dzień
Przelotny deszcz
Przelotny deszcz
12°C
prędkość wiatru: 7 km/h WSW
noc
Częściowo pochmurno
Częściowo pochmurno
5°C
prędkość wiatru: 4 km/h WSW
Prognoza 27-09-2022
dzień
Przelotny deszcz
Przelotny deszcz
14°C
prędkość wiatru: 7 km/h NW
Prognoza 28-09-2022
dzień
Pochmurnie
Pochmurnie
11°C
prędkość wiatru: 7 km/h SSW