Orla Perć – piękna i groźna

orla4Jest rok 1984. Przepiękny sierpień, Tatry, pokój w niedawno zbudowanym domu Leona Bieńka. Mam 21 lat, za sobą dwa lata studiów, a przed sobą wymarzone wakacje w najbardziej ukochanym miejscu na Ziemi.

 


 

Ciało rozsadza energia, w głowie rosną plany zdobywania górskich szczytów, zmierzenia się z samym sobą, wzlotu ponad chmury. Młodość. Mieszkający w pokoju obok Marcin Zaremba napawa mnie zazdrością. Jest o pięć lat młodszy, ma ponad 190 cm wzrostu i niespożytą energię. Marcin przyjechał z mamą, panią Stenią, kobietą o niezwykłej wrażliwości i wielkim sercu. Mama nie jest jednak w stanie wspólnie z synem realizować jego wyczynowych ambicji.orla2

W tej roli doskonale odnajduje się Andrzej Tatarski, razem z żoną spędzający wczasy w Leonówce. Czterdziestoletni wówczas znakomity poznański pianista, dziś profesor Akademii Muzycznej i światowej sławy wirtuoz, zabiera Marcina na coraz wspanialsze wyprawy. Kozi Wierch żlebem Kulczyńskiego, cała grań Tatr Zachodnich. Wreszcie Orla Perć. Upragniony cel każdego górskiego fanatyka. Szczyt marzeń. Ja się jeszcze aklimatyzuję, nie czuję się gotowy, czekam. Oni idą. I wracają. Piękni, opaleni wiatrem, pełni wspomnień i wrażeń. Przechodzą całą Orlą od Kasprowego do Krzyżnego.

Pali mnie w środku. Każdy potrafi zrozumieć to uczucie. Natychmiast podejmuję decyzję: Orla przy najbliższej okazji, to znaczy kiedy tylko pogoda będzie sprzyjać. Kilka dni później wyruszamy. Idę z ojcem. Ojciec ma 62 lata. Aktor, były szermierz ze szkoły Janosa Kevey’a, aktywny jeździec. Pięć lat wcześniej zdobył wicemistrzostwo Warszawy w skokach przez przeszkody. Jest w świetnej formie. Mnie spalają emocje.

orla3Osłabiony bezsennością i całonocną biegunką nadrabiam miną. Wyruszamy. Na Kasprowym jeszcze chłodno, ale upał z każdą minutą rośnie. Schodząc z Beskidu w stronę Liliowego ojciec skacze ze skały i tłucze jedyną butelkę z wodą. Wracamy na Kasprowy, żeby uzupełnić zapasy. W tamtym czasie, po stanie wojennym, jedynym napitkiem na wynos jest pepsi w szklanych butelkach. Ciężkie, ale nie ma wyjścia.

Wracamy na szlak. Żar leje się z nieba. Na Zawracie picie się kończy. Oszałamiające widoki podziwiam jakby przez mgłę. Osłabienie rośnie, ale sam siebie oszukuję, że wszystko jest OK. Przechodzimy przez Mały Kozi, Kozią Przełęcz i Zamarłą Turnię. Ręce grabieją od wmarzniętych w śnieg łańcuchów. O rękawiczkach nikt nie pomyślał. Odrzucam propozycję zejścia z Zadniego Granatu. Co gorsza nie chcę też pić wody sączącej się między skałami. Schodzimy ze Skrajnego Granatu. Pod Murowańcem z odwodnienia robi mi się słabo. Moja wina.orla1

Kilka łyków jakiegoś płynu ze schroniska i drepczemy do Kuźnic. W tamtych czasach mam jeszcze na głowie włosy. Chyba tylko to ratuje mnie przed udarem. Wyglądamy jak raki wyjęte z wrzątku. W domu trzymam fason. Dorównałem Marcinowi. No, może prawie, bo do Krzyżnego nie doszliśmy. Wreszcie odpoczynek pod dachem ukochanej Leonówki. Opowiadania, uśmiechy. Ciepło. Śpię jak zabity.

Następnego dnia zakładam zegarek. Zamiast trzymać się na przegubie zjeżdża gdzieś w okolicę łokcia. Nie wiem ile schudłem. W tym czasie wagi łazienkowe nie są jeszcze popularne. To nie ma znaczenia. Najważniejsza jest nauka na całe życie. Już nigdy później nie pójdę w góry po nieprzespanej nocy, a tym bardziej bez solidnego zapasu napojów. Nauczyłem się pokory.

Pozdrawiam

Alek Somogi

Noclegi Zakopane

2 komentarze do wpisu “Orla Perć – piękna i groźna”

Dodaj Twój komentarz

pogoda
26-09-2022
Pochmurnie
Pochmurnie
8°C
odczuwalna: 9°C
aktualne ciśnienie: 1010 mb
wilgotność: 96%
prędkość wiatru: 0 km/h N
wschód słońca: 06:32
zachód słońca: 18:30
Prognoza 26-09-2022
dzień
Przelotny deszcz
Przelotny deszcz
12°C
prędkość wiatru: 4 km/h WSW
noc
Częściowo pochmurno
Częściowo pochmurno
5°C
prędkość wiatru: 4 km/h WSW
Prognoza 27-09-2022
dzień
Przelotny deszcz
Przelotny deszcz
14°C
prędkość wiatru: 7 km/h NW
Prognoza 28-09-2022
dzień
Pochmurnie
Pochmurnie
11°C
prędkość wiatru: 7 km/h SSW