Krzeptówki Zakopane – moja dzielnica.

Stare Krzeptówki ZakopaneWitam Państwa z mojej dzielnicy Krzeptówki!

Planując wyjazd do Zakopanego pomyślcie o Krzeptówkach, gdzie
znajdziecie ciszę, piękne widoki na Giewont a także czyste
powietrze! Ale nie tylko…

Krzeptówki leżą w zachodniej części Zakopanego, dominuje tu ludowa zabudowa góralska. Główne osiedla to: Krzeptówki Potok, Nowe Krzeptówki i Stare Krzeptówki (na tym osiedlu znajduje się Chałupa Sabały). Stąd jest niedaleko do centrum Zakopanego, a ulica Krzeptówki to prostopadła do Krupówek.

Jeżeli lubicie chodzić po Tatrach Zachodnich to jest to strzał w dziesiątkę!!!Krzeptówki Zakopane

Blisko do Doliny Małej Łąki, Kościeliskiej, Lejowej, Ścieżki pod Reglami i Dolinki za Bramką, zwanej też Dolinką Zakochanych – zawsze polecamy ją naszym gościom, ponieważ jest bardzo urokliwa i w sam raz na krótki poobiedni spacer.

Miejsce szczególne na Krzeptówkach to Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej. Zbudowane jako votum dziękczynne za uratowane życie Ojca Świętego Jana Pawła II po zamachu 13 maja 1981r.miejsce to pozwala przybywającym tu pielgrzymom i turystom wejść w atmosferę dziękczynienia za tamten cud…

Sanktuarium Krzeptówki ZakopaneKościół był budowany w latach 1987-1992. Konsekrowany przez Ojca Św. Jana Pawła II w dniu 7 czerwca 1997 r. w czasie VI pielgrzymki do Ojczyzny. Obok Sanktuarium znajduje się Kaplica, która istnieje od lat 50 XX wieku, a za nią jest tzw. Park Fatimski gdzie można zobaczyć ołtarz, przy którym Ojciec Św. Jan Paweł II odprawił Mszę Św. w Zakopanem pod Wielką Krokwią 6 czerwca 1997 r.
Nie muszę chyba Państwa zachęcać by tą wyjątkową świątynię na naszych Krzeptówkach odwiedzić…Chata Sabały Stare Krzeptówki Zakopane

Częścią szlaku architektury drewnianej jest Chata Sabały, mieści się ona przy ul.Krzeptówki 17 i jest stałą atrakcją turystyczną ,udostępnioną dla zwiedzających. Kim był Sabała? spytacie… Naprawdę nazywał się Jan Krzeptowski, był honorowym przewodnikiem tatrzańskim, myśliwym oraz znanym gawędziarzem i pieśniarzem. Miejscowi naśmiewali się z niego i uważali go za dziwaka… ale dla goszczących w Zakopanem turystów stał się symbolem góralszczyzny. Często towarzyszył Tytusowi Chałubińskiemu i Stanisławowi Witkiewiczowi w górskich wyprawach.

Chata Sabały wpisana jest do międzynarodowego rejestru zabytków UNESCO. No i unosi się w niej DUCH SABAŁY!!! Ciekawe, prawda?

Co jeszcze o naszej dzielnicy? Jest tu dużo pensjonatów, kwater prywatnych, domów wczasowych, a także kilka sklepów spożywczych i wielobranżowych, karczm i restauracji regionalnych, gdzie można posiedzieć, posłuchać muzyki góralskiej (na żywo!) i oczywiście dobrze zjeść!!! A do karczmy zaprasza Was piękny „Siuchaj” i prosi w gościnne progi… hej!

Zimą można skorzystać z licznych wypożyczalni sprzętu narciarskiego i pozjezdzić na nartach lub snowbordzie z Budzowskiego Wierchu. Jest to stok dla mniej zaawansowanych narciarzy i snowbordzistów.

Jak więc nie polecać tej pięknej i spokojnej dzielnicy???Trzeba się przekonać i przyjechać… ZAPRASZAM.

Pozdrawiam i ZAPRASZAM na Krzeptówki.
Ela

Więcej zdjęć w naszej galerii.

Krzeptówki Zakopane

Noclegi Zakopane

2 komentarze do wpisu “Krzeptówki Zakopane – moja dzielnica.”

  • Tish says:

    Free knowledge like this doesn’t just help, it promote dmeorcacy. Thank you.

Dodaj Twój komentarz

pogoda
02-07-2022
Przeważnie pochmurnie
Przeważnie pochmurnie
15°C
odczuwalna: 16°C
aktualne ciśnienie: 1020 mb
wilgotność: 90%
prędkość wiatru: 0 km/h N
wschód słońca: 04:39
zachód słońca: 20:49
Prognoza 02-07-2022
dzień
Przelotny deszcz
Przelotny deszcz
18°C
prędkość wiatru: 4 km/h NE
noc
Częściowo pochmurno, burze
Częściowo pochmurno, burze
13°C
prędkość wiatru: 4 km/h E
Prognoza 03-07-2022
dzień
Przelotne zachmurzenie
Przelotne zachmurzenie
27°C
prędkość wiatru: 7 km/h NNE
Prognoza 04-07-2022
dzień
Częściowo słonecznie
Częściowo słonecznie
28°C
prędkość wiatru: 11 km/h NNW