Ulica Kościeliska – Zakopane
Dzisiaj odwiedzimy najstarszą ulicę Zakopanego, a jest nią ulica Kościeliska. Wraz ze Skibówkami i Krzeptówkami stanowi drogę wyjazdową na zachód. Nazwa jej pochodzi od wsi Kościelisko, ponieważ ta właśnie ulica do niej prowadziła. W póżniejszym czasie wydzielono z niej ulicę Skibówki i ulicę Krzeptówki.
Kościeliska ma długość 1,6km i jest otoczona zabudową w stylu zakopiańskim.
Najważniejsze zabytki, które znajdują się przy ulicy Kościeliskiej to Kościół Matki Bożej Częstochowskiej – nazywany często „Starym Koścółkiem”, cmentarz na Pęksowym Brzysku, Willa Koliba oraz najstarsza (prawdopodobnie) karczma w Zakopanem – „U Wnuka”.
Stary Kościółek jest to najstarszy obiekt sakralny w Zakopanem zbudowany w 1847 roku. Kościół znajduje się na małopolskim szlaku Architektury Drewnianej.
W pobliżu znajduje się Cmentarz Zasłużonych na Pęksowym Brzysku, zwanym też „starym cmentarzem”. To pierwszy zakopiański cmentarz, powstały w połowie XIX wieku. Nazwa jego pochodzi od darczyńcy Jana Pęksy. Chowano tu zmarłych, których rodziny posiadały grobowce, a od XX wieku ludzi wybitnych i zasłużonych dla Zakopanego, Tatr i Podhala. Pęksowy Brzyzek to miejsce szczególne dla Zakopanego. Spoczywają tu między innymi: Tytus Chałubiński, który kreował rzeczywistośc miasta, Sabała, który tworzył legendy, czy Stanisław Marusarz słynny skoczek i kurier tatrzański oraz wielu znamienitych… warto odwiedzić i zapalić znicza….
Następny zabytek to Willa Koliba, pierwszy budynek Zakopanego zaprojektowany przez Stanisława Witkiewicza. Nazwa „koliba” to w gwarze góralskiej szałas pasterski. Mieści się w niej Muzeum Stylu Zakopiańskiego im Stanisława Witkiewicza /część Muzeum Tatrzańskiego/.
A teraz na naszej drodze wyrasta Karczma „U Wnuka” do której nie muszę chyba zapraszać:-). Wybudowana ok 1850roku.
Jedz, popijoj i baw się do woli … a po zabawie wracaj do nas na Krzeptówki do „U Leona – Pokoje Gościnne” gdzie jest miła i spokojna rodzinna atmosfera…hej!
Pozdrawiam
Ela
Super artykul, dzieki!